W poniedziałek, 21 maja 2018 r. sześcioosobowa grupa uczniów z klas 4-7 naszej szkoły (Nikola, Oliwia, Natalia, Dominika, Piotr i Szymon) zakwaterowała się w pięknym drewnianym domku w Trześciance. Zanim tam dojechaliśmy, mieliśmy godzinę na “zwiedzanie” Warszawy, czyli rzut okiem na Pałac Kultury i Nauki, Dworzec Centralny, Złote Tarasy i wieżowiec Marriotta. To, co zobaczyliśmy w trakcie pobytu najkrócej oddaje poniższy wykaz.

• fragment mszy prawosławnej w cerkwi w Trześciance,

• cerkiew w Trześciance od zewnątrz (zielona) i wewnątrz,

• wieś gminna – Narew,

• rzeka Narew,

• przystań kajakowa i wieża widokowa nad Narwią,

• Prywatne Muzeum Wsi p. Mariana Święcickiego,

• cerkiew w Narwi (niebieska),

• zabytkowy drewniany kościół katolicki z XVIII w. w Narwi (brązowy).

Hajnówka,

• Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce,

• Pomnik Żubra w Hajnówce,

• Sobór prawosławny w Hajnówce,

• Rezerwat Pokazowy Żubrów k. Białowieży,

• przejście trasą "Żebra Żubra" ok. 4 km do Białowieży,

• skansen podlaskich zabudowań wiejskich.

Białowieża,

• cerkiew w Białowieży z zewnątrz (jasna cegła) i wewnątrz z fragmentem opowieści batiuszki (księdza prawosławnego) o różnicach między prawosławiem a katolicyzmem,

• obelisk upamiętniający wymordowanie wielu mieszkańców Białowieży i okolic przez hitlerowców,

• Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego,

• wieża widokowa BPN,

• Park Pałacowy,

• plac zabaw, ogród i dawna stacja kolejowa Białowieża Pałac "Aleja Gwiazd Puszczy Białowieskiej".

Były też: jajecznica bogato okraszona na pierwszej kolacji, szosowe zmagania rowerowe, skoki i inne popisy na batucie, pokonywanie własnych słabości i niedoskonałości,ognisko z “kolacją” na kijku, taniec w strugach deszczu, schabowy jako numer jeden dnia, kuchenne prace, czytanie książki Adama Wajraka “Lolek”, zabawa z owieczkami na wiejskiej drodze, nieustające sesje fotograficzne, wielka szkoła kompromisu, degustacja kwasu chlebowego. W Białowieży - Dominika, Oliwia i Szymon - spróbowali wyśmienitego regionalnego przysmaku - zupy opieńkowej (WOW! Co za uczta!).